“Girişimcilikte Önce Kadın Projesi” İle 10.000 Kadına Gelir Kapısı Açılacak

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Türkiye Vodafone Vakfı ve Türkiye Bilişim Vakfı İş birliğiyle Kadınlar Girişimciliğe Yönlendiriliyor

“GİRİŞİMCİLİKTE ÖNCE KADIN PROJESİ” ile 10.000 KADINA GELİR KAPISI AÇILACAK

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Türkiye Vodafone Vakfı ve Türkiye Bilişim Vakfı iş birliğiyle hayata geçirilen “Girişimcilikte Önce Kadın Projesi” ile 10 ilde 100 danışman yoluyla 10.000 kadına girişimcilik ve teknoloji alanlarında eğitim verilerek kadınların el emeğinin kazanca dönüştürülmesi planlanıyor. Nisan ayı itibariyle, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Elazığ,  Eskişehir, Giresun, İstanbul, İzmir ve Samsun’da önce 100 danışman öğretmen yetiştirilip 10.000 kadına girişimcilik eğitimi verilecek.

3 Nisan 2015 – Kadınların sosyal ve ekonomik hayattaki varlıklarını artırmak için “Girişimcilikte Önce Kadın Projesi” başlıyor. Ürettiği ürünleri gelir getirici bir faaliyete dönüştürmek isteyen kadınları bilgi iletişim teknolojilerinin sunduğu imkânlarla tanıştırarak, kadınların ekonomik hayata katılımlarını ve girişimcilik kapasitelerini artırmak amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü (HBÖGM), Türkiye Vodafone Vakfı ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) iş birliğiyle hayata geçirilen “Girişimcilikte Önce Kadın Projesinin” duyurusu Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Muhterem KURT, Vodafone Türkiye CEO’su Sayın Gökhan ÖĞÜT ve Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Sayın Faruk ECZACIBAŞI’nın katılımlarıyla gerçekleştirilen toplantı ile yapıldı. Proje kapsamında 10 ilde yetiştirilen 100 danışman yoluyla 10.000 kadın halk eğitimi merkezlerinde bilgi iletişim teknolojileri ve girişimcilik üzerine eğitim almaları sağlanacak. Eğitim alan kadınlar, kendileri için özel olarak oluşturulan oncekadin.gov.tr adresindeki dijital mağaza üzerinden ürünlerini satışa sunarak, el emeklerini kazanca dönüştürebilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Muhterem KURT açılış konuşmasında şunları söyledi:
“Kadınların sosyo-ekonomik olarak güçlendirilmesi düşüncesiyle hayata geçirilen “Ürün Satış Portalı”ndan daha fazla kadının yararlanmasını sağlamak amacıyla, Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü iş birliğiyle kadınların ürettikleri el emeği ürünleri web üzerinden pazarlamaları için gerekli alt yapı oluşturulmuştur. Bu kapsamda halk eğitimi merkezlerinde yetiştirilen danışmanlar aracılığıyla kursiyerlere dijital ve mobil teknolojiler, pazarlama,  mali yükümlülükler,  iletişim becerileri ve girişimcilik konularında eğitimler gerçekleştirilecektir.

10 ilimizde başlatılan projenin daha sonra ülke geneline yaygınlaştırılması öngörülmektedir. Proje kapsamında yetiştirilen 100 danışman aracılığıyla 10.000 kadına girişimcilik konusunda eğitimler verilecek sonrasında başarılı kursiyer ve kurumlar ödüllendirilecektir.

Proje özellikle ev hanımlarının aile yaşantılarından fedakârlık yapmadan ev ekonomilerine katkı sağlaması ve üreten kadınlarımıza yeni fırsatlar sunmak üzere yapılandırılmıştır. Ayrıca proje kadınların halk eğitimi merkezlerindeki ücretsiz eğitim fırsatlarını tanımasına öncülük ederek hayat boyu öğrenme faaliyetlerine kadınların katılımını desteklemektedir. Bu nedenle projenin geliştirilmesinde ve uygulanmasında emeği geçen herkese teşekkür eder, çalışmalarında başarılar dilerim.”

Sayın Gökhan ÖĞÜT: “10 bin kadının hobisi, gelire dönüşecek”

Vodafone Türkiye CEO’su Sayın Gökhan ÖĞÜT, şu şekilde konuştu: “Türkiye’nin bölgesel ve küresel güç olma yolunda belirlediği hedeflerin gerçekleşmesi, kadınların ekonomiye aktif katılımının artırılmasına bağlı.  Vodafone Türkiye olarak, bu inançla; kadınların üretime katılan, ekonomik ve sosyal yaşamda eşit, kendi ayakları üzerinde durabilen bireyler olabilmeleri için üzerimize düşüne görevleri yerine getirmeye özen gösteriyoruz. Dijital dönüşümde toplumsal değişimin ve gelişimin öncüsü olmak için gerçekleştirdiğimiz sosyal ve hizmet yatırımlarımızda kadınlar önemli bir yere sahip. Türkiye Vodafone Vakfı çatısı altında geliştirdiğimiz projelerin odağını da kadınlar oluşturuyor. Girişimcilikte Önce Kadın Projesi ile kadınlarımızın girişimcilik kapasitelerini farklı eğitim programları ile artırmayı ve el emeği göz nuru ürünlerinin satışını bilgi iletişim teknolojilerinin sunduğu imkânlarla kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Proje kapsamında ulaşmayı hedeflediğimiz 10.000 kadının alacağı teorik ve uygulamalı bilgilerin, hobi olarak başladıkları birçok çalışmayı gelir getirici bir faaliyete dönüştüreceğine ve kendi kişisel başarı hikâyelerini oluşturacağına inanıyoruz.”

Girişimcilik ve teknoloji eğitimleri verilecek

Projenin ilk aşamasında 100 danışman öğretmen, uzman eğitmenler tarafından, bilgi teknolojileri ve girişimcilik konularında eğitim alacak. Eğitimi tamamlayan öğretmenler, Nisan ayı itibariyle İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Eskişehir, Samsun, Bursa, Diyarbakır, Elazığ ve Giresun’da bulunan halk eğitimi merkezlerinde açılacak Girişimcilikte Önce Kadın sınıflarında 100’er kadına eş zamanlı olarak eğitim verecekler. Sertifikalı eğitim olarak tasarlanan ve Mayıs ayının sonuna kadar tamamlanması hedeflenen eğitimler; bilgi iletişim teknolojileri ve girişimcilik alanlarında uygulamaya yönelik, kolay anlaşılır ve kısa içerikler barındıracak. Eğitim alan kadınlar, proje kapsamında özel olarak oluşturulan oncekadin.gov.tr adresindeki dijital mağaza üzerinden ürünlerini satışa sunabilecek.

Başarılı projeler ödüllendirilecek

Eğitimler tamamlandıktan sonra,  ortaya çıkan projeler Girişimcilikte Önce Kadın Projesi Ödülleri kapsamında da değerlendirilecek. Başvuruların değerlendirilmesinde, katılımcıların proje öncesindeki durumları, projeyle yaşanan değişim süreci, proje sonrasına yönelik beklentileri dikkate alınacak. Proje tarafı yetkililerinden oluşan danışma kurulu tarafından yapılacak değerlendirme sonucu en başarılı 5 kadına ödül verilecek. Birinciye 10.000 TL, ikinciye 7.500 TL, üçüncüye 5.000 TL ve iki kişiye jüri özel ödülü olarak 2.000 TL olmak üzere para ödülü verilecek. Ayrıca, 300 kadına KOSGEB destekli uygulamalı girişimcilik eğitimlerinden yararlanmaları sağlanabilecek. Projeye katılan 10.000 kadının tamamı, katılım sertifikası alacak.